• מצפה 1, קרית יערים, 9083800
 • 077-2023400
 • EN
 • FR
 • HE
 • הרי ירושלים מוסדות לטיפול פנימייתי (לשעבר מוסד בני-ברית)
 • מצפה 1, קרית יערים, 9083800
 • 077-2023400
 • EN
 • FR
 • HE
 • הרי ירושלים מוסדות לטיפול פנימייתי (לשעבר מוסד בני-ברית)

הטיפול במרחב החיים

"הרי ירושלים" נותן מענה לצרכים של ילדים ונוער בסיכון גבוה המגיעים למוסדותינו בשל שיטת הטיפול הייחודית שלנו המבוססת על מערכת יחסים ארוכת טווח. שיטת טיפול זו, "הטיפול במרחב החיים", מעוגנת על יצירת מערכת יחסים של אחד על אחד בין הילד למטפל שלו והשילוב הזהיר של משפחת הילד בתהליך השיקום. 

ארבעה העקרונות של תהליך השיקום ב"הרי ירושלים":

1. תכנית של טיפול ארוך טווח

ילדים צריכים להרגיש אהובים בסביבה מוגנת שבה הם יכולים לפתח ביטחון, עצמאות והערכה עצמית אך תהליך זה של בניית אמון וביטחון עצמי לוקח זמן. "הרי ירושלים" מציע סביבה בריאה ויציבה פיזית ורגשית המשמשת מסגרת לתכנית הטיפול שלנו הנמשך בדרך כלל לפחות ארבע שנים. במהלך תקופה זו כל היבט ביומו של הילד מתוכנן בקפידה על מנת לספק לו את העקביות והיציבות שהיו חסרים לו בשנותיו המוקדמות.

בנוסף למפגשי פסיכותרפיה אישיים עם פסיכולוג, "הרי ירושלים" מציע לילדים מגוון של טיפולים המותאמים לצרכים הספציפיים של הילד. טיפולים אלו כוללים בין השאר ריפוי באמנות, ריפוי בעיסוק, ריפוי במוזיקה וריפוי באמצעות בעלי חיים.

2. יחס של אחד על אחד בין מטפל לילד

הגישה הטיפולית ב"הרי ירושלים" היא לטפח אינטראקציה אינטנסיבית של אחד על אחד בין מטפל לילד במטרה לפתח קשרים ארוכי טווח המבוססים על אמון וכבוד הדדי. אותו צוות מסור של מורים, מדריכים, פסיכולוג, עובד סוציאלי ורכז מלווים את קבוצת הילדים מרגע קליטת הקבוצה ועד סוף שהות הקבוצה במוסד. הצוות ניפגש בקביעות להעריך את התקדמותו של כל ילד ולתכנן יחד כל צעד טיפולי בתהליך השיקום  שלו.

3. מעורבות המשפחה

הסיוע הפסיכולוגי והתמיכה הכוללת שהמשפחות מקבלות ב"הרי ירושלים" הם חלק בלתי נפרד מתכנית הטיפול של הילד. הורים מבקרים את ילדיהם על בסיס קבוע ומשתתפים במפגשים שבועיים עם העובד הסוציאלי של הקבוצה. אנו מציעים להורים מקום שבו הם יכולים ללמוד לקבל את עצמם על ידי קבלת הרגשות העמוקים ביותר שלהם. אנו עוזרים להם לעבוד על מערכת היחסים בתוך המשפחה, עוזרים להם לפתח את האמצעים הדרושים להתקרבות לילד ומאפשרים להם להתמודד עם מציאות מסוימות. ההורה מוצא אוזן קשבת, מקלט בטוח ולא שיפוטי, קבלה יחד עם הדרכה ועזרה בהתמודדות עם הרגשות הכואבים והמפחידים ביותר שלו.

4. מטפלים במטפלים -  הכשרת הצוות

המפתח לשיקום המוצלח של הילדים תחת חסותנו טמון בעקביות של המבוגרים הסובבים אותם אשר יוצרים רשת תמיכה עקבית ומקיפה. העקביות של הצוות תלויה לחלוטין בתמיכה ובהכשרה המקצועית שהוא מקבל במהלך העבודה היומיומית. ללא הכשרה מקצועית נאותה תוך כדי שיגרת העבודה, מעט מאנשי הצוות היו נשארים בעבודתם לתקופת זמן משמעותית, בשל אופייה הקשה של העבודה עם הילדים. חילוף גבוה של אנשי צוות יגרום לחוסר יציבות בתכנית הטיפול ארוכת הטווח של הילדים ויפגע בתהליכי שיקום שכבר החלו. זה, למעשה, יהפוך את עבודתנו לחסרת תועלת ולא נוכל לשקם בהצלחה אף אחד מהילדים שתחת חסותנו.

תכנית התמיכה וההדרכה של הצוות שלנו, שפותחה במשך השנים, כוללת: מפגשי ייעוץ אישיים ופיקוח של חברי צוות (מטפלות ומורים לחינוך מיוחד) על ידי צוות בכיר; הוראה קבוצתית של עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, על ידי פסיכולוגים קליניים בכירים עם מומחיות בדינמיקה קבוצתית; כנסים יומיים על טיפול בילדים, וסמינרים בנושאים תיאורטיים וקליניים. אנשי מקצוע מהארץ ומחו"ל מבקרים לעתים קרובות בקמפוס "הרי ירושלים" כדי לראות מקרוב את יישום תכנית ההכשרה הייחודית שלנו.

 

לרכישת הספר "הטיפול במרחב החיים"